Nowości
1 sierpień 2009
www.swiatobrazu.pl
Anna Cymer
Body and Language w Wiedniu
Jeszcze przez tydzień można w wiedeńskiej Albertinie zobaczyć wystawę, zbierającą fotografie, eksplorujące temat ciała i tego, jak za jego pomocą można się wypowiadać. Na wystawie zgromadzono 80 fotografii z muzealnych zbiorów. Są to dzieła takich autorów, jak Erwin Wurm, Gottfried Helnwein, Helmut Newton, Franz West, Chuck Close, John Coplans, Elke Krystufek, Marie Jo Lafontaine. Dzieli ich wiele, ale łączy jedno: tematem ich pracy jest ciało i jego społeczna recepcja.
Dlatego też próżno na wystawie szukać aktów pięknych modelek lub upozowanych ciał młodych mężczyzn. Ideą kuratorów było pokazanie takich zdjęć, na których nawet nagie ciało nie jest obiektem erotycznym – jest raczej narzędziem do porozumiewania się.
Erwin Wurm, urodzony w 1954, znany austriacki artysta, zestawia ludzkie ciało z pozornie absurdalnie dobranymi przedmiotami – owocami, pakunkami, ubraniami. Tworzy z nich „rzeźby” (tak sam nazywa te obiekty), które są polem „walki” przedmiotów nie pasujących do siebie.
Gottfried Helnwein od 1992 fotografuje twarze. Najczęściej są to twarze znanych osób, jednak artysta nie jest twórcą upiększanych portretów, jakie widzimy w gazetach. Jego fotografie to do bólu naturalne, wręcz naturalistyczne wizerunki ludzi takimi, jacy są – spoceni, pryszczaci, o nieproporcjonalnych twarzach. A przecież nawet najwięksi celebryci tacy właśnie są.
Helmuta Newtona nie trzeba nikomu przedstawiać. Na wystawie można zobaczyć jego fotografie modowe, stworzone w bardzo charakterystycznym dla niego stylu naturalizmu i przewrotności. Seria „Big Nudes” (Wielkie Akty), pokazywana w Wiedniu, była inspirowana archiwalnymi zdjęciami grupy terrorystycznej Baader-Meinhof...
Elke Krystufek, najmłodsza w tym gronie autorka (ur. 1970), eksploruje społeczną i kulturową recepcję kobiecości; bada granice pomiędzy sztuką i życiem. Robi to, zestawiając własne zdjęcia i napisanymi przez siebie tekstami.
Także dla Johna Coplansa polem twórczości stało się jego własne ciało. Artysta przez wiele lat fotografował samego siebie, dokumentując zmiany, jakie na ciele zostawiał upływ czasu.
Chuck Close uznawany jest za artystę, działającego na styku pop-artu I minimalizmu. Close posługuje się pop-artowską techniką fotorealizmu, tworząc za jej pomocą minimalistyczne obrazy.
Marie-Jo Lafontaine, belgijska artystka, w Wiedniu pokazuje serię portretów młodych ludzi. Okazuje się, że na twarzach stojących dopiero u progu życia ludzi rysuje się zwątpienie, sceptycyzm, odrzucenie, ale też poczucie wyższości i pewności siebie.
Wystawa “Body and Language. Contemporary Photography from the Albertina” czynna jest od 18 czerwca do 4 października.
Albertina Museum
Albertinaplatz 1
1010 Wiedeń
www.albertina.at

fotografia bod wystawa Wiedeń być ciało on
Gottfried Helnwein
Michael Jackson, Köln, 1988
Albertina, Wien - Dauerleihgabe von Gottfried Helnwein, Irland © VBK, Wien 2009 © Foto: Albertina, Wien - Peter Ertl
Powrót do góry